Mühendislik FakültesiEndüstri Mühendisliği

Endüstri Mühendisliği

Bölüm Başkanımızın Mesajı

Değerli Öğrencimiz Endüstri Mühendisliği Bölümümüze Hoş Geldiniz,

 

Endüstri Mühendisliği küresel bir köy haline gelen Dünyadaki karmaşık sorunlara en üst düzeyden bütünleşik olarak bakabilen önde gelen mühendislik akımdır diyebiliriz. Sorunların doğru şekilde tanımlanması, bunların çözümü için ürün ve hizmetlerin tasarlanıp geliştirilmesi, etkin ve verimli şekilde yönetimi için her aianda kendilerine ihtiyaç duyulan mühendislerdir.

Endüstri Mühendisliği malzeme, makine, enerji, para, teknoloji, bilgi ve insan kaynaklarının bir sistem olarak etkin şekilde tasarımı ve geliştirilmesiyle birlikte verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayan mühendislik dalıdır.

Endüstri Mühendisliği etkin üretim ve servis sistemleri kurmak için mühendislik analiz ve tasarım yöntemleri ile matematik, bilgisayar, sosyal ve fen bilimlerindeki bilgi birikiminden yararlanır. Endüstri mühendisleri, karmaşık problemlerin çözümünü sağlayabilecek etkili üretim/hizmet sistemlerinin tasarımı, planlanması, iyileştirilmesi ve kontrolü üzerinde çalışırlar.

Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Başkanı olarak şunu ifade etmek istiyorum: Öğrencilerimizin sadece mevcut kuruluşların kalitesini etkin ve verimli şekilde yüksetmek için istihdam edilmeleri değil problem çözme, analitik/yenilikçi düşünme ve her türlü iletişim kurabilme yetenekleriyle küresel düzeyde değersayım (paradigma) öncüleri olarak yetişmelerini sağlamak ana hedefimizdir.

Bölümümüzde alacağınız öğrenim süresince, gerek akademik gerek sosyal/kültürel soru/sorunlarınızda birlikte çözüm geliştirmek için elimden gelen desteği vereceğimi sizlere hatırlatmak isterim.

Sağlıklı, mutlu ve başarılı Üniversite yılları geçirmenizi dilerim.


Prof. Dr. B. Gültekin ÇETİNER

Bölüm Başkanı

Bu sayfa Endüstri Mühendisliği tarafından en son 19.04.2019 16:36:48 tarihinde güncellenmiştir.