Laboratuvarlar

Endüstri Mühendisliği bölümü tarafından kullanılan 4 adet laboratuvar bulunmaktadır. Bu laboratuvarlarda dersler işlendiği gibi kullanımı uygun olduğu zamanlarda tez aşamasında olan öğrenciler tarafından da kullanılabilmektedir. Aşağıdaki tabloda Endüstri Mühendisliği bölümüne ait laboratuvarların özellikleri sunulmaktadır.

Laboratuvar Adı

Kapasite

Teknik Özellik

M5-101 - Bilgisayar Laboratuvarı

64

Projeksiyon

M5-107 - Bilgisayar Laboratuvarı

28

Projeksiyon

M5-109 - Bilgisayar Laboratuvarı

10

Projeksiyon

M5-110 - Bilgisayar Laboratuvarı

34

Projeksiyon

Bilgisayar laboratuvarları öğrencilerin boş zamanlarında kullanabilecekleri laboratuvarlar ve ders yapılan laboratuvarlar olmak üzere iki çeşittir. Laboratuvarlarda öğrencilere araştırmalarını yürütüp, projelerini hazırlayabilecekleri donanımlar sunulmaktadır. Bunun yanı sıra bilgisayar laboratuvarlarında öğrencilerin derslerde kullanması gereken çeşitli programlar da bilgisayarlara yüklenmiştir. Böylece, öğrencilerin teknolojiyi yaşamları ve eğitimleri ile birleştirmeleri sağlanmıştır. Endüstri Mühendisliği bölümüne ait olan bilgisayar laboratuvarlarında öğrencilere donanım olarak her türlü imkan sağlanmaktadır. Bilgisayar imkanlarının artırılması için her geçen gün yeni çalışmalar yürütülmektedir.

M5-110 laboratuvarı yüksek lisans ve doktora dersleri kapsamında kullanılabildiği gibi, seçmeli olarak sunulan ERP ve Forecasting gibi dersler için bir uygulama alanı ve derslik olarak kullanılmakta ve özellikle sınav dönemlerinde öğrencilerin genel kullanımına açılabilmektedir.

IMG_9556.JPG (2.91 MB)IMG_9557.JPG (2.71 MB)

M5-109 laboratuvarı grup çalışmalarına ve aktif öğrenme etkinliklerine uygun olarak düzenlenmiştir ve öğrencilerin genel kullanımına açıktır. Bu laboratuvar ayrıca çeşitli Disiplinlerarası Fakülte Teknik Seçmeli derslerinde kullanılmaktadır.

IMG_9551.JPG (2.79 MB)IMG_9552.JPG (2.51 MB)

M5-107 Açık Kaynak İnovasyon laboratuvarı, lisans öğrencileri tarafından özellikle bitirme projelerinde çeşitli uygulamalar için kullanılabilmektedir. Bu laboratuvarda yoğun olarak 3B cihazların tasarımı ve kullanılması çalışmaları yapılmaktadır. Açık kaynak felsefesine ilgi duyan herkesle çalışmaların sonuçları paylaşılabilmektedir.

Öğrenciler özellikle proje çalışmaları esnasında internet üzerinden erişmek istedikleri kaynaklara bu laboratuvarlardan ulaşarak bilgisayarlarda yüklü olan endüstri mühendisliğine özgü programları (MS Office, LINGO, MS Project, Arena, SAS, R ve RStudio vs.) lisanslı olarak kullanabilmektedirler. Bunun yanında derslere özgü açık kaynak programların da talep edildiği taktirde laboratuvarlara kurulumu yapılarak hem öğrencilerin hem de dersi veren öğretim üyelerinin ilgili programları kullanmaları sağlanmaktadır.

IMG_9549.JPG (2.99 MB)IMG_9550.JPG (2.84 MB)

M5-101 nolu laboratuvar 64 pc ile yüksek kapasiteli bir bilgisayar laboratuvarı olarak fakültemiz tüm ilgili bölüm dersleri için kullanılmaktadır. M5 -101 laboratuvarı fakültemiz bölümleri müfredatında bulunan programlama dersleri için kullandığı gibi bölümümüz müfredatında bulunan Programla, Project Management, İstatistik Analiz, Simülasyon gibi dersler için yoğun olarak kullanılmaktadır.

IMG_9207.JPG (2.57 MB)IMG_9555.JPG (2.90 MB)

Gelecekte bölümümüze ergonomi laboratuvarı kurulması planlanmaktadır, bu kapsamda yeni bir laboratuvarın tahsisi ve gerekli cihazların alınması için çalışmalar devam etmektedir.

 

Laboratuvar Genel Kuralları

Laboratuvarlar İçin Acil Durum Planı

Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Laboratuvar Güvenlik Kılavuzu

 
 

Bu sayfa Industrial Engineering tarafından en son 21.07.2022 19:54:27 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM