Laboratuvarlar

Endüstri Mühendisliği bölümü tarafından kullanılan 4 adet laboratuvar bulunmaktadır. Bu laboratuvarlarda dersler işlendiği gibi kullanımı uygun olduğu zamanlarda tez aşamasında olan öğrenciler tarafından da kullanılabilmektedir. Aşağıdaki tabloda Endüstri Mühendisliği bölümüne ait laboratuvarların özellikleri sunulmaktadır.

 

Laboratuvar Adı

Kapasite

Teknik Özellik

MA 120 - Bilgisayar Laboratuvarı

23

Projeksiyon

MA 207 - Aktif Öğrenme Laboratuvarı

10

Projeksiyon

MA 209 - Bilgisayar Laboratuvarı

14

Projeksiyon

MA 201 Açık Kaynak İnovasyon Laboratuvarı

2

 

 

Bilgisayar laboratuvarları öğrencilerin boş zamanlarında kullanabilecekleri laboratuvarlar ve ders yapılan laboratuvarlar olmak üzere iki çeşittir. Laboratuvarlarda öğrencilere araştırmalarını yürütüp, projelerini hazırlayabilecekleri donanımlar sunulmaktadır. Bunun yanı sıra bilgisayar laboratuvarlarında öğrencilerin derslerde kullanması gereken çeşitli programlar da bilgisayarlara yüklenmiştir. Böylece, öğrencilerin teknolojiyi yaşamları ve eğitimleri ile birleştirmeleri sağlanmıştır. Endüstri Mühendisliği bölümüne ait olan bilgisayar laboratuvarlarında öğrencilere donanım olarak her türlü imkan sağlanmaktadır. Bilgisayar imkanlarının artırılması için her geçen gün yeni çalışmalar yürütülmektedir.

MA 120 ve MA 209 laboratuvarları yüksek lisans ve doktora derslerinde yoğun olarak kullanıldığı gibi, bölüm lisans öğrencilerinin genel kullanımına da açıktır. MA 120 laboratuvarı aynı zamanda seçmeli olarak sunulan ERP dersi için bir uygulama alanı ve derslik olarak kullanılmaktadır. UYUMSOFT yazılım firması ile Marmara Üniversitesi arasında yapılan protokol ile Uyumsoft Bulut bilişim altyapısı ile ERP yazılımı öğrencilerin kullanımına açılmıştır. 

MA 207 laboratuvarı grup çalışmalarına ve aktif öğrenme etkinliklerine uygun olarak düzenlenmiştir ve öğrencilerin genel kullanımına açıktır. MA 207 laboratuvarı, çeşitli Disiplinlerarası Fakülte Teknik Seçmeli derslerde kullanılmaktadır.

MA 201 Açık Kaynak İnovasyon laboratuvarı, lisans öğrencileri tarafından özellikle bitirme projelerinde çeşitli uygulamalar için kullanılabilmektedir. Bu laboratuvarda yoğun olarak 3B cihazların tasarımı ve kullanılması çalışmaları yapılmaktadır. Açık kaynak felsefesine ilgi duyan herkesle çalışmaların sonuçları paylaşılabilmektedir.

Öğrenciler özellikle proje çalışmaları esnasında internet üzerinden erişmek istedikleri kaynaklara bu laboratuvarlardan ulaşarak bilgisayarlarda yüklü olan endüstri mühendisliğine özgü programları (MS Office, LINGO, MS Project, Arena, SAS, R ve RStudio vs.) lisanslı olarak kullanabilmektedirler. Bunun yanında derslere özgü açık kaynak programların da talep edildiği taktirde laboratuvarlara kurulumu yapılarak hem öğrencilerin hem de dersi veren öğretim üyelerinin ilgili programları kullanmaları sağlanmaktadır.

Gelecekte bölümümüze ergonomi laboratuvarı kurulması planlanmaktadır, bu kapsamda yeni bir laboratuvarın tahsisi ve gerekli cihazların alınması için çalışmalar devam etmektedir.

 

Laboratuvar Genel Kuralları

Laboratuvarlar İçin Acil Durum Planı

Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Laboratuvar Güvenlik Kılavuzu

 
 
 

Bu sayfa Industrial Engineering tarafından en son 04.04.2020 22:54:27 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM