Çevrimiçi Sınavlarda Kamera Kullanımı

Değerli öğrenciler,

Sınav güvenliğinin sağlanması açısından Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanlığı tarafından sınavların "kamera ile izlenilerek" yapılması talep edilmektedir. Bu talep doğrultusunda "kameralı çevrimiçi sınav" ile ilgili bir prosedür hazırlanmaktadır. İlgili talimatlar ve kamera kullanılacak sınav listesi ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Tamamlandığında sizlerle paylaşılacaktır.

Bu mesaj ara sınav dönemine kadar kamera tedarik etmeniz için ön bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Ara sınav dönemi başlayana kadar üniversitemiz endüstri mühendisliği bölümüne kayıtlı tüm öğrencilerin kamera tedarik etmesi gerekmektedir. Bu üç kamera çeşidinden birinin (laptop kamerası, webcam veya cep telefonu kamerası) öğrencide olması gerekmektedir. Bu düzenlemeyi kabul etmeyen öğrenciler dersin hocası tarafından birebir sözlü çevrimiçi sınava tabi tutulacaktır.

1) Dersin öğretim üyesinin kamera ile izlemeye gerek olmayacak türden (proje, ödev vb.) değerlendirme araçlarını kullandığı derslerin değerlendirilmesi ilgili öğretim elemanının öğrencilerle iletişime geçerek gerekli talimatları öğrencilere iletmesi yoluyla yapılacaktır.

2) Dersin klasik sınav ile (dosya-yüklemeli sınav) değerlendirileceği ve kamera ile izlenmesi gereken sınavlarda öğrencinin yüzünün ve masasındaki cevap kağıtlarının kamera ile (laptop kamerası, webcam veya cep telefonu kamerası) izlenmesi için ilan edilecek kameralı sınav uygulaması prosedüründeki açıklamaları takip ediniz.

3) UES üzerinden test usulü yapılacak sınavlarda öğrencinin UES sistemine ve ZOOM platformuna aynı anda girmesi ve kamerasını sınav süresince açık tutması gerekmektedir.

Birebir çevrimiçi sözlü sınava katılmak isteyen öğrenciler 09.04.2021 tarihine kadar taleplerini merve.er@marmara.edu.tr ve canan.aglan@marmara.edu.tr e-posta adreslerinin her ikisine birden tek bir mail ile bildirmelidir. Bu tarihten sonra yapılacak birebir çevrimiçi sözlü sınav talepleri değerlendirmeye alınmayacaktır.

Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanlığı

HIZLI ERİŞİM